AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Warto udać się do dermatologa

Atopowe zapalenie skóry

Egzema, inaczej atopowe zapalenie skóry czy w skrócie AZS – to dolegliwość skórna, która diagnozowana jest u coraz większej liczby osób. Czym dokładnie jest AZS? Jakie są główne objawy tego schorzenia? Jak przebiega jego leczenie?

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba dermatologiczna, która zaliczana jest do kategorii chorób alergicznych. Charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych – nadmierną suchością, swędzeniem, pękaniem naskórka, a także okresami nawrotów i remisji.

Badacze nie są całkowicie zgodni, co jest przyczyną powstawania AZS. Często wskazuje się wtedy na nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego w kontakcie z alergenami, ale również na genetyczne uszkodzenia struktury skóry, czynniki środowiskowe jak zanieczyszczenie środowiska czy dieta, a nawet na długotrwały stres.

AZS – kto choruje najczęściej?

Bardzo często atopowe zapalenie skóry jest kojarzone jako choroba wieku dziecięcego, która dotyka niemowląt i dzieci starszych.

W rzeczywistości jednak dolegliwość ta może pojawić się u każdej osoby, niezależnie od jej wieku. Warto jednak wskazać, że najczęściej pierwsze objawy pojawiają się właśnie w wieku dziecięcym – rzadziej występują one u osób dojrzałych.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Symptomy towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry mogą być zróżnicowane w zależności od wieku osoby chorującej, ale również jej indywidualnych predyspozycji.

Wśród głównych objawów AZS znajdują się:

  • znaczna suchość skóry
  • łuszczenie się skóry
  • pękanie naskórka
  • pojawianie się grudek, wysypek
  • trudno gojące się ranki
  • silny świąd, pieczenie
  • zaczerwienienie skóry

W przypadku niemowlęcego AZS, czyli choroby występującej u dzieci do lat 2, najczęściej widoczne są grudki i strupki, które widoczne są na twarzy, kończynach, tułowiu.

U starszych dzieci oraz u osób dorosłych zmiany najczęściej widoczne są na dłoniach, w okolicach kolan, łokci. Częściej przybierają postać suchej, łuszczącej się i pękającej skóry.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że dla AZS charakterystyczny jest nawrotowy charakter choroby. Wobec tego zmiany mogą w określonym momencie zaniknąć, aby po jakimś czasie powrócić.

Jak diagnozuje się atopowe zapalenie skóry?

W przypadku zauważenia powyżej wymienionych objawów, najlepiej udać się do specjalisty, który będzie mógł potwierdzić lub wykluczyć zachorowanie na AZS.

Specjalistą tym jest dermatolog, czyli lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości dotykających skóry, włosów i paznokci.

Lekarz będzie mógł wtedy dokładnie obejrzeć zmiany i postawić wtedy diagnozę, a także zalecić właściwe leczenie.

W jaki sposób leczy się AZS?

Niestety, obecnie medycyna nie zna skutecznego sposobu na leczenie przyczynowe AZS, ponieważ nie ustalono etiologii – przyczyny tego schorzenia.

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest zatem objawowe, czyli skoncentrowane jest na eliminowaniu pojawiających się objawów, a także na zapobieganiu ich nawracaniu.

Podczas leczenia AZS stosuje się głównie:

  • pielęgnowanie skóry odpowiednimi kosmetykami o właściwościach nawilżających i natłuszczających
  • w przypadku znacznych zmian – miejscowe lub ogólne sterydy
  • unikanie opalania skóry – na słońcu, w solarium
  • stosowanie kąpieli i pryszniców w niezbyt gorącej wodzie
  • wykluczenie alergizujących czynników, na przykład z pożywienia
  • unikanie noszenia nadmiernie obcisłych ubrań, ubrań wykonanych z włókien sztucznych

Więcej informacji dotyczących leczenia AZS można znaleźć tutaj.

Wobec tego AZS nie powinno się lekceważyć. To wprawdzie dolegliwość relatywnie niegroźna oraz niezaraźliwa, jednak może być męcząca, zwłaszcza dla dzieci. Przy zaobserwowaniu objawów schorzenia warto zatem udać się do lekarza dermatologa, który będzie mógł dokładnie obejrzeć skórę i postawić diagnozę, a potem zapisać leczenie.