Czy usuwać znamiona? Jakie metody są bezpieczne?

Zabieg usuwania znamion wykonany przez lekarza z użyciem odpowiedniej techniki to procedura bezpieczna, która nie tylko przywraca estetykę skóry, ale również może ratować życie. Jak rozpoznać zmiany skórne, które należy usunąć? Jakie metody są skuteczne i bezpieczne?

Jakie znamiona i pieprzyki można i trzeba usuwać?

Znamiona i pieprzyki to szpecące zmiany skórne, które w większości przypadków można bezpiecznie usunąć. Ważne jest jednak dopasowanie odpowiedniej metody. Usuwanie znamion i pieprzyków zawsze musi być poprzedzone konsultacją dermatologiczną. Lekarz bada skórę dermatoskopem i ocenia czy zmiana jest łagodna. Jeśli nie ma co do tego pewności, zaleca wykonanie zabiegu chirurgicznego. W przypadku łagodnych zmian skórnych rekomenduje się mniej inwazyjną metodę, która polega na zastosowaniu specjalnego lasera CO2.

Wszelkie przebarwienia, pieprzyki i znamiona na skórze należy uważnie obserwować, kierując się prostą metodą ABCDE (od pierwszych liter angielskich słów, określających cechy zmian skórnych):

  • A (asymmetrical) – jeśli zmiana skórna ma asymetryczny kształt, staje się podejrzana i należy rozważyć jej usunięcie;
  • B (border) – jeśli brzegi znamienia są nieregularne, trzeba mu się bliżej przyjrzeć;
  • C (color) – pieprzyk, który jest nietypowo napigmentowany, staje się zmianą atypową i wymaga konsultacji z lekarzem;
  • D (diameter) – zmiana skórna, która jest duża (powyżej 5 mm) lub szybko się powiększa, powinna być bacznie obserwowana;
  • E (evolving) – jeżeli w ostatnim czasie coś zmieniło się w wyglądzie Twojego pieprzyka, tj. zwiększyła się jego płaszczyzna czy kolor, jest to podstawa do wizyty u dermatologa.

Swędzenie, krwawienie, sączenie czy łuszczenie się znamion również wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej i podjęcia decyzji o usunięciu takiej zmiany skórnej.

Laserowe usuwanie zmian skórnych

Laserowe usuwanie znamion stosuje się przede wszystkim ze względów estetycznych w przypadku zmian skórnych o łagodnym charakterze. Laser CO2 dostępny w katowickiej Klinice Miracki pozwala na bezbolesne, bezinwazyjne i szybkie wyeliminowanie problemu, jakim mogą być brodawki wirusowe, znamiona barwnikowe, naczyniaki rubinowe, a nawet blizny.

Zabieg jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Podczas laserowego usuwania znamienia skóra chłodzona jest strumieniem zimnego powietrza. W zetknięciu z uwodnioną tkanką chorobową dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Podczas zabiegu zostają zamknięte naczynia krwionośne i limfatyczne. Następnego dnia po usunięciu zmiany, w jej miejscu pojawia się brązowy, powierzchniowy strupek.

Usuwanie znamion laserem CO2 powoduje, że znikają one całkowicie, nie pozostawiając śladów w postaci blizn. Terapii takiej mogą zostać poddane osoby w każdym wieku – zarówno dorośli, dzieci jak i osoby starsze. Usuwanie znamion u dzieci i kobiet w ciąży nie stanowi zagrożenia, co potwierdza bezpieczeństwo kuracji.

Chirurgiczne usuwanie znamion – kiedy jest koniecznością?

W przypadku podejrzenia nowotworu lub jakichkolwiek wątpliwości lekarz decyduje się na chirurgiczne usunięcie znamienia. Metoda ta pozwala na pobranie materiału tkankowego i przeprowadzenie badania histopatologicznego w laboratorium. Takie badanie umożliwia wykrycie z dużą dokładnością, czy wycięta zmiana skórna jest złośliwa, czy łagodna. Zabieg ten jest bardziej inwazyjny niż laseroterapia, ale nadal bezpieczny, pod warunkiem, że przeprowadzany jest przez chirurga. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, a po wygojeniu się ranki może pozostać niewielka blizna. Co najważniejsze, jest to zabieg ratujący życie, jeśli okazałoby się, że wycięta zmiana miała charakter nowotworowy.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-katowice/.