Jak dbać o biżuterię? Kilka przydatnych wskazówek

bizuteria

Damska biżuteria to jeden z niewielu dodatków, który nigdy nie wyjdzie z mody. Prawdziwa biżuteria to niezawodny sposób na ożywienie stylizacji i nadanie jej odpowiedniego charakteru w zależności od okazji. Jednak aby tak się stało, należy w odpowiedni sposób zadbać o wygląd i stan biżuterii, co dla wielu z nas wcale nie jest tak oczywiste. Dbanie o srebrną czy złotą biżuterię wcale nie wymaga wielkiego wysiłku czy nakładów finansowych, a to wszystko dzięki kilku praktycznym wskazówkom.

Jak dbać o złotą i srebrną biżuterię?

Złoto, srebro, platyna i inne metale szlachetne tracą swoje pierwotne właściwości, kiedy narażone są na działanie substancji chemicznych, nie tylko tych o stosunkowo silnym działaniu. Zagrożeniem dla stanu damskiej biżuterii mogą być nawet zwykłe detergenty używane w każdym gospodarstwie domowym, a nawet kosmetyki, których składniki aktywne mogą wchodzić w reakcje z metalami, wskutek czego zmieniają swój kolor, tracą blask i stają się podatne na mikrouszkodzenia.

Jak przechowywać biżuterię?

Biżuteria ma to do siebie, że nawet nienoszona może utracić swój optymalny wygląd. Złotej czy srebrnej biżuterii nie warto przechowywać na zewnątrz bez odpowiedniego zabezpieczenia, gdyż nietrudno wtedy o drobne rysy, ubytki czy matowienie. Każda kobieta powinna zaopatrzyć się w specjalną szkatułkę lub kuferek na biżuterię. Pojemniki dostępne na rynku najczęściej wyścielone są miękkim, aksamitnym materiałem, który pozwala zachować naszyjnikom, kolczykom, pierścionkom czy bransoletkom piękny blask i pierwotny design. Warto również pamiętać, aby biżuterię z różnych metali szlachetnych przechowywać osobno.

Zobacz także: https://apem.com.pl/jak-nosic-damska-bizuterie-aby-zawsze-wygladac-modnie-i-stylowo/

Jak czyścić złoto i srebro?

Na srebrnej i złotej biżuterii często można zaobserwować charakterystyczne naloty, które są naturalną reakcją chemiczną. Czernienie srebra nie jest jednak wynikiem jego kontaktu z tlenem, jak powszechnie się uważa, a z tlenkami siarki, który jest obecny w ziemskiej atmosferze, ale również wydzielany jest przez ludzki organizm. Nalot na srebrnej i złotej biżuterii można jednak skutecznie zwalczać poprzez stosowanie domowych metod. Do zdecydowanie najpopularniejszych środków czyszczących należą soda oczyszczona i pasta do zębów, choć warto zainwestować w specjalne płyny do czyszczenia biżuterii.

Aby jak najdłużej cieszyć się piękną biżuterią, warto kupować ją tylko w sprawdzonych salonach jubilerskich, takich jak http://www.jubileraura.pl/. Wysoka jakość metali szlachetnych, znajomość odpowiednich technik złotnictwa oraz znajomość najnowszych trendów w branży jubilerskiej to klucz do sukcesu.