sobota, 1 kwietnia, 2023
 • Aktualności
More

  Jak sfinansować budowę domu?

  Własne cztery kąty to wielki komfort, wobec czego wiele osób marzy o budowie domu. Niestety problem często stanowi samodzielne zebranie wystarczającej ilości środków na zakup działki, materiałów czy pokrycie kosztów usług firmy budowlanej. W jaki sposób można sfinansować budowę domu?

  Czym jest kredyt hipoteczny na budowę domu

  W wielu przypadkach jedynym sposobem na całkowite sfinansowanie budowy własnej nieruchomości jest skorzystanie ze wsparcia banku. Klienci często decydują się wówczas na kredyt hipoteczny na budowę domu.

  Zobowiązanie budowlano-hipoteczne charakteryzuje się dwoma rodzajami wykorzystywanych zabezpieczeń. Wynika to z faktu, że podczas budowy nieruchomości stanowi ono kredyt typowo budowlany, natomiast po jej finalizacji spłacanie rat kredytu funkcjonuje na zasadach zobowiązania hipotecznego.

  W pierwszym etapie okresu spłaty kredytu bank minimalizuje ryzyko za pomocą ubezpieczenia kredytobiorcy. Z tego względu wierzyciel wymaga wykupienia polisy ubezpieczeniowej na wypadek m.in. niezdolności interesanta do pracy. Następnie, gdy budowa domu jest formalnie zakończona, zabezpieczenie dla wierzyciela stanowi hipoteka.

  W przypadku kredytu budowlano-hipotecznego wnioskujący musi posiadać wkład własny. Najczęściej jest to minimum 20% wartości nieruchomości. Niektóre banki wymagają jedynie 10% udziału klienta w całej inwestycji finansowej, jednak kredytobiorca musi wtedy wykupić dodatkowe ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego. Co więcej, osoba wnioskująca o kredyt budowlano-hipoteczny musi posiadać działkę pod dom.

  Kredyt hipoteczny na budowę domu wypłacany jest w transzach. Odpowiednie kwoty przechodzą w posiadanie kredytobiorcy po zakończeniu poszczególnych etapów prac. Z tego względu banki wymagają, aby osoba starająca się o kredyt wraz z odpowiednim wnioskiem okazała także harmonogram prac budowlanych.

  Jak sfinansować zakup działki pod dom?

  Gdy kredytobiorca nie posiada własnych środków na zakup działki pod budowę domu, może zdecydować się na sfinansowanie tego przedsięwzięcia przy pomocy kredytu hipotecznego.

  Oprócz braku wymogu posiadania działki owo zobowiązanie różni się od kredytu budowlano-hipotecznego sposobem wypłaty, która w tym przypadku następuje natychmiastowo. Co więcej, w tym przypadku środki pożyczone od wierzyciela klient może przeznaczyć również na pokrycie kosztów wykończenia domu.

  Należy również zaznaczyć, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego wymaga mniejszej ilości dokumentów niż w przypadku kredytu hipotecznego na budowę domu. Są to m.in. niezbędny wniosek czy dokumenty finansowe i osobowe.

  Z kolei w przypadku zobowiązania budowlano-hipotecznego oprócz wyżej wymienionych uwzględnia się również m.in. pozwolenie na budowę czy odpis z księgi wieczystej lub akt notarialny.

  Bez względu na to, czy dany klient stara się o udzielenie zobowiązania hipotecznego, czy budowlano-hipotecznego konieczne jest wykazanie zdolności kredytowej.

  Pożyczka hipoteczna i kredyt gotówkowy

  Budowę domu można także sfinansować, posiłkując się pożyczką hipoteczną. W tym przypadku cel, na jaki zostaną poświęcone pozyskane środki finansowe, nie jest odgórnie ustalony. Zabezpieczeniem dla wierzyciela jest natomiast inna nieruchomość, która należy do pożyczkobiorcy. Może to być dom jednorodzinny, mieszkanie lub działka z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową.

  Klient może zdecydować się również na zaciągnięcie kredytu gotówkowego i przeznaczenie go na pokrycie kosztów budowy domu. Z perspektywy kredytobiorcy wypada on jednak o wiele mniej korzystnie w porównaniu do kredytu hipotecznego czy kredytu budowlano-hipotecznego, przede wszystkim ze względu na wysoki koszt całkowity zobowiązania.

  Wynika to z faktu, że w tym przypadku wierzyciel w żaden sposób nie zabezpiecza swoich interesów, np. za pomocą hipoteki. Co więcej, w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy zmuszony jest wszcząć postępowanie windykacyjne. Z tego względu instytucje udzielające kredytów gotówkowych naliczają wysokie prowizje oraz oprocentowania.

  Zobacz także

  kancelaria prawna

  Jakie usługi oferuje kancelaria prawna?

  Usługi kancelarii prawnych są bardzo popularne. Część osób korzysta z ich pomocy w zakresie codziennych wątpliwości natury prawnej, które mogą dotyczyć np. użytkowania działki lub współżycia z sąsiadami. Znajduje się ich wiele w dużych...
  leczenie fala uderzeniowa

  Fala uderzeniowa – właściwości lecznicze

  Fala uderzeniowa jest metodą leczenia z zakresy fizykoterapii. Wskazaniem do zabiegu są problemy z przewlekłymi bólami kręgosłupa, zmianami zwyrodnieniowymi stawów, ostrogi piętowe czy łokieć tenisisty. Fala uderzeniowa ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także powoduje...
  lozyska kulkowe

  Łożyska kulkowe wahliwe – czym się charakteryzują?

  Łożyska kulkowe wahliwe są często stosowane do maszyn rolniczych, ponieważ zapewniają bezproblemową pracę i dłuższą żywotność. Choć niepozorne, są gwarantem bezproblemowego funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Łożyska kulkowe wahliwe – czym się charakteryzują? Łożyska kulkowe wahliwe charakteryzują się...

  Pośrednictwo pracy – czy warto korzystać z takich usług?

  Poszukiwanie pracy nie ogranicza się jedynie do stworzenia CV i wysłania go na portale z ogłoszeniami. To żmudne przeglądanie ofert i dopasowywanie swoich umiejętności do tych, poszukiwanych przez potencjalnego pracodawcę. Aby szybciej zdobyć zatrudnienie,...
  firma faktoringowa

  Co wziąć pod uwagę, wybierając firmę faktoringową?

  Faktoring to usługa, która z roku na rok cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Zanim jednak nawiążemy współpracę z konkretną firmą, warto zapoznać się z kryteriami, którymi powinniśmy kierować się przy jej wyborze....

  Popularne w serwisie

  Nie zwlekaj! Oto mieszkania, które sprzedają się najszybciej!

  Najmniejsze, najwyżej położone i charakterystyczne – to grupy mieszkań, które sprzedają się w Poznaniu w pierwszej kolejności. Wysoki popyt powoduje, że nowe inwestycje wyprzedają...

  Badania kardiologiczne – jak często je wykonywać?

  Częstotliwość badań kardiologicznych zależy od przypadku. Niektórzy nie badają się wcale, bo nie chorują na serce ani nie są zagrożeni wystąpieniem dolegliwości. Inni są...

  Zasady pielęgnacji cery trądzikowej

  Trądzik to problem, który dotyka coraz więcej osób w podeszłym wieku. Jeszcze do niedawna uważany był on za problem natury młodzieżowej, który pojawia się...

  Ogród przydomowy – wiosna, czyli czas prac porządkowych

  Wiosna to okres, w którym przyroda budzi się do życia z zimowego snu. Po zimowej stagnacji wiosna to okres intensywnych prac w każdym przydomowym...