Jak zadbać o piękny uśmiech?

Piękny uśmiech

Nie od dziś wiadomo, że uśmiech to klucz do sukcesu, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Osoby uśmiechnięte uważane są za otwarte, szczere i godne zaufania. O wiele łatwiej nawiązuje się nimi relacje niż z osobami ponurymi. Nie zawsze jednak, pomimo pogodnego usposobienia, możemy pozwolić sobie na szczery i szeroki uśmiech, szczególnie jeżeli mamy kompleksy związane z zębami. Dzisiaj podpowiadamy jak o nie zadbać, aby nasz uśmiech był zdrowy i olśniewający.

Najlepiej ograniczyć złe nawyki, takie jak: picie kawy, palenie papierosów (powoduje przebarwienia zębów) czy spożywanie napojów z dużą ilością cukru, które sprzyjają rozwojowi próchnicy, a co za tym idzie, powodują powstawanie  ognisk chorób odbijających się na wyglądzie zębów. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Bielsze zęby w kilka sekund

Nałożenie na usta intensywnego koloru szminki to najszybszy i najprostszy sposób na optyczne wybielenie zębów w kilka sekund. Najlepiej będą wyglądać ciepłe odcienie czerwieni (burgund lub wiśnia), a także te z niebieskim tonem (fuksja i delikatne fiolety). Dzięki temu trikowi uśmiech będzie wyglądał zjawiskowo, a zęby sprawią wrażenie bielszych. Unikajmy natomiast kolorów wpadających w żółty lub pomarańczowy odcień oraz ciemnego fioletu i czerni.

Nie bój się dentysty!

Regularne wizyty u stomatologa to podstawa. Najważniejsza jest profilaktyka: usuwanie złogów nazębnych, piaskowanie czy fluoryzacja sprzyjają pięknemu wyglądowi zębów. Stomatolog opowie nam również o możliwych zabiegach wybielających. Obecnie możemy zdecydować się na dwa rodzaje: ten wykonywany w gabinecie dentystycznym lub w domu za pomocą indywidualnie przygotowanych nakładek na zęby. Dentysta z pewnością dobierze najlepszą dla nas metodę.

Odpowiednia dieta

Warto pamiętać, że kolor zębów nie zawsze świadczy o ich stanie zdrowia. Mogą być silne i zdrowe mimo tego, że ich kolor nie jest śnieżnobiały. Barwa naszych zębów uwarunkowana jest przede wszystkim genetycznie i aby ją zmienić, potrzebujemy ingerencji preparatów wybielających. Oczywiście to, co spożywamy, ma również wpływ na ich odcień. Nasza dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, szczególnie takie jak surowa marchew, która doskonale oczyszcza przestrzenie międzyzębowe, czy truskawki, które zawierają dużą ilość kwasu jabłkowego, będącego podstawowym składnikiem past wybielających. W naszej diecie powinien również znaleźć się nabiał (jogurty czy kefiry naturalne), który dodatkowo chronią i wzmacniają kości zębów.

Właściwa higiena

Musimy pamiętać, że nie uda nam się zachować pięknego uśmiechu, jeśli nie zadbamy najpierw o zdrowe zęby i dziąsła. Ich szczotkowanie powinno odbywać się po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Na tę czynność należy poświęcić co najmniej 2-3 minuty. Tyle czasu jest bowiem potrzebne, aby składniki zawarte w paście do zębów zaczęły działać oraz aby dokładnie oczyścić powierzchnię każdego zęba. Pielęgnację warto również uzupełnić o stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Nie zastąpi on szczotkowania zębów, jednak może dotrzeć do miejsc, których nie udało nam się oczyścić za pomocą szczoteczki. Będzie również dodatkowym zabezpieczeniem przed nieświeżym oddechem czy powstawaniem kamienia nazębnego.

Pomoc w nagłym przypadku

Niestety, nawet  zadbane, śnieżnobiałe zęby nie pozwolą na pełny uśmiech, jeśli niespodziewanie w jamie ustnej pojawi się boląca afta. Może ona wywołać nie tylko ból i dyskomfort, ale również spowodować trudności w piciu, mówieniu, czy uśmiechaniu się. Chcąc szybko zareagować, warto sięgnąć po żel (np. Sachol Aftigel), który odizoluje ranę od drażniących czynników zewnętrznych, zadziała przeciwbólowo i wspomoże odnowę błony śluzowej. Już po chwili będziemy mogli z łatwością swobodnie się uśmiechać.