Wiele osób jest zdania, że kremu nawilżającego powinny używać osoby o suchej skórze. Nic bardziej mylnego. Krem nawilżający to kosmetyk, który powinien być używany przez każdą osobę, niezależnie od rodzaju cery. Dlaczego warto używać kremu nawilżającego?
Czym jest krem nawilżający?
Najprościej mówiąc, krem nawilżający jest kosmetykiem, chroniącym skórę przed odparowywaniem wody z naskórka. Oznacza to, że odżywia włókna kolagenowe, znajdujące się w skórze. Dzięki temu skóra jest odżywiona i promienna i znaczenie wolniej się starzenie. Krem przedłużający nawilżenie skóry powinien zawierać składniki, które nie tylko uzupełniają braki w warstwach skóry, ale również zapobiegają jej dalszym uszkodzeniom.
Kremu nawilżającego powinien używać każdy, niezależnie czy ma skórę suchą, mieszaną czy tłustą. Ważne, aby składniki zawarte w kremie były odpowiednio dobrane do potrzeb skóry. Krem do skóry suchej powinien być bogatszy w oleje i lipidy, a krem do skóry tłustej powinien mieć lekką, żelową konsystencję, która nie zatyka porów.
Jak dobrać krem nawilżający?
Pierwszym krokiem, do wyboru odpowiedniego kremu jest określenie typu skóry. Jeśli wiemy, jaką mamy cerę, wówczas pozostaje dobór odpowiednich składników. W przypadku cery suchej, dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju oleje, np. jojoba, macadamia, awokado, a także witamina E, ceramidy, mocznik, alantoina, gliceryna. Dopełnieniem pielęgnacji będą hydrożelowe płatki pod oczy. Krem do cery tłustej, skłonnej do zmian trądzikowych, powinien mieć lekką konsystencję. który nawilży cerę i przygotuje ją do nałożenia podkładu. Z kolei krem do skóry naczynkowej powinien zawierać składniki, które zatrzymują wodę w naskórku i wzmacniają naczynia krwionośne. Chronią tym samym skórę przed pękaniem i uszkodzeniami. Krem do skóry normalnej powinien ją jedynie nawilżać. Najlepiej jeśli zawiera takie składniki jak: aloes, pantenol, glicerynę, kwas hialuronowy, mocznik.
Krem nawilżający to podstawowy składnik pielęgnacji. Powinien zawierać substancje, które wzmacniają barierę ochronną skóry i zapobiegają odparowywaniu wody z naskórka.