Łupież pstry – objawy na początku zakażenia

lupiez pstry

Na samym początku, zakażenia łupieżem pstrym, objawy mogą nie wzbudzać naszych najmniejszych podejrzeń. Na skórze pojawiają się małe beżowe albo jasno różowe plamki, które mogą być mylone ze zwyczajną wysypką czy uczuleniem.

Objawy łupieżu pstrego

Objawy łupieżu pstrego można zakwalifikować do bardzo specyficznych. Plamy umiejscowione są w szczególności na twarzy, ramionach, rzadko na brzuchu czy innych rejonach ciała. Jak wygląda łupież pstry? Zmiany pojawiające się w dalszym ciągu na skórze mogą mieć kolor różowy, czerwony, brązowy lub biały. W kolejnym etapie choroby, objawy robią się coraz to widoczne, gdyż mają wyraźną granicę między skórą zdrową, a tą dotkniętą zmianami z powodu łupieżu pstrego. W niektórych przypadkach można pomylić tę chorobę skórną z bielactwem, zwłaszcza kiedy zmiany przyjmują kolor biały. Wówczas badanie wizualne może nie być wystarczające i dermatolog zleci dodatkowe takie jak badanie mikroskopijne z wykorzystaniem wycinka skóry, pobranego od osoby chorej. To jak wygląda łupież pstry, zmienia się w wyniku działania promieni słonecznych, objawy stają się wówczas znacznie silniejsze. Dzieje się tak, gdyż grzyby, jakie mnożą się na skórze zarażonej osoby, są powodem dysfunkcji w procesie pigmentacji, przez co skóra nie opala się w sposób prawidłowy. Podczas wystawienia skóry bezpośrednio na kontakt z promieniami słonecznymi, plany zaczynają być bardzo wyraźne na tle w pełni zdrowej skóry.

Jak reagować na objawy łupieżu pstrego?

Jeśli osoba w szybkim czasie zauważy na swojej skórze podejrzane zmiany i uda się do lekarza, istnieje szansa, że leczenie farmakologiczne nie będzie potrzebne. Należy wówczas zastosować domowe sposoby na leczenie łupieżu pstrego. Produkty, które świetnie działają w walce z łupieżem pstrym to: ocet jabłkowy, olej kokosowy, soda oczyszczona, jogurt naturalny, nagietek. Oprócz tych produktów, do leczenia można także wykorzystać maści antygrzybiczne, które działają miejscowo.

Czy w przypadku podejrzenia łupieżu pstrego należy udać się do lekarza?

W wielu przypadkach pacjent jest w stanie sam zdiagnozować, z jaką chorobą skórną ma problem, gdyż objawy łupieżu pstrego są bardzo charakterystyczne. Jednak mimo wszystko, gdy taka osoba posiada podejrzenie, iż zachorowała na łupież pstry, to niezwłocznie powinna zgłosić się do lekarza. Dzięki temu specjalista dokładnie oceni stan skóry i podejmie się jej leczenia. W szczególności należy udać się do odpowiedniego specjalisty, gdy plamy są grube, wypukłe, albo nastąpił nawrót choroby. Należy udać się do lekarza również wtedy, gdy pacjent zauważy coraz więcej zmian na swojej skórze. Pieczenie i świąd skóry to ważne objawy łupieżu pstrego, który zaczął rozprzestrzeniać się na inne partie ciała.

ZOBACZ – Skuteczny szampon na łupież pstry? Skorzystaj z dermokosmetyków: https://verdelab.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/lupiez-pstry/szampony-na-lupiez-pstry/

Dodatkowe środki ostrożności

lupiez pstry

Bardzo istotną rolę odgrywa sama profilaktyka. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko zakażenia się tą chorobą skórną, a jesteśmy w grupie osób podwyższonego ryzyka, musimy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu higieny, szczególnie w miejscach publicznych, w których można bardzo łatwo ulec zakażeniu. Do takich miejsc zaliczają się:

  • Basen – należy zawsze pamiętać o zakładaniu klapek basenowych, aby uniknąć kontaktu z bakteriami znajdującymi się na posadzce.
  • Solarium – powinniśmy przed każdą sesją opalania, poprosić pracownika o bardzo dokładną dezynfekcję łóżka lub kabiny.
  • Zakłady fryzjerskie i kosmetyczne – warto pamiętać również o zwróceniu uwagi na to, czy narzędzia wykorzystywane w tych zakładach zostały odpowiednio zdezynfekowane.

Powinniśmy również unikać jakichkolwiek kontaktów fizycznych z osobami chorymi, o ile jest to tylko możliwe. W ten sposób ryzyko zachorowania radykalnie spadnie. Nie należy także korzystać z żadnych rzeczy od osoby chorej.

Łupież pstry czy jest zaraźliwy i gdzie można ulec zakażeniu?

Choroba ta jest zakaźna i można się nią zarazić w każdym momencie. Lekarze zalecają, aby przede wszystkim zachować odpowiednie środki ostrożności, szczególnie jeśli nasz układ odpornościowy nie pracuje w sposób prawidłowy. Na łupież pstry możemy zarazić się w takich miejscach jak: hotele, komunikacja miejska, salony manicure i pedicure, solaria, salony fryzjerskie, baseny, kąpieliska publiczne, aquaparki.