Na czym polega zabieg zmniejszania piersi?

Zabieg zmniejszania piersi nazywany jest również mammoplastyką. Podczas zabiegu ma miejsce redukcja tkanki tłuszczowej, części gruczołu piersiowego i usunięcie nadmiaru skóry. Na zabieg decydują się kobiety, które cierpią z powodu zbyt dużych piersi, które powodują dyskomfort i obciążają kręgosłup. Wiele osób uważa, że obfity biust jest bardzo kobiecy. Posiadaczki dużych piersi często nie są zadowolone z ich rozmiaru.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Kobiety decydują się na zabieg ze względów zdrowotnych. Przerośnięty gruczoł piersiowy i nadmierne gromadzenie tłuszczu oznaczają nienaturalną wielkość piersi. Lekarze podkreślają, że prawidłowo zbudowana pierś waży około pół kilograma, a brodawka sutkowa powinna znajdować się 20 cm poniżej mostka. Niektóre pacjentki mają jednak piersi ważące 2,5-3 kg. Skóra i mięśnie klatki piersiowej nie są w stanie utrzymać tak dużego ciężaru i zadanie to zaczyna spoczywać na kręgosłupie. Może to doprowadzić do zwyrodnienia kręgosłupa. Zmniejszanie biustu ma zatem znaczenie zdrowotne.

Przygotowanie do zabiegu

Zmniejszenie piersi to dość poważna operacja, która musi być poprzedzona konsultacja z lekarzem i wykonaniem odpowiednich badań. Lekarz oceni umiejscowienie piersi i przedstawi pacjentce propozycję efektu. Podczas konsultacji lekarz sprawdzi również ogólny stan zdrowia i wykona mammografię. Dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić suplementy diety, zioła, większość leków i ograniczyć palenie papierosów. Przed operacją zalecana jest także konsultacja z ginekologiem. Antykoncepcję hormonalną należy odstawić nawet 3 miesiące przed zabiegiem.

Jak przebiega mammoplastyka?

Redukcja biustu to zabieg, który najlepiej przeprowadzić w pierwszym tygodniu po miesiączce. Piersi są wtedy mniej ukrwione, a poziom hormonów będzie niższy. Operacja przebiega w znieczuleniu ogólnym, a czas trwania to około 3 godziny. W trakcie operacji lekarz wykona cięcie wokół sutka i uzyska dostęp do usuwanej części piersi. Po wycięciu nadmiaru gruczołu i tłuszczu lekarz zważy zawartość. Dzięki temu będzie wiedział ile usunąć z drugiej piersi. Kolejny etap to modelowanie kształtu sutka i umiejscowienie go na odpowiedniej wysokości. Przeprowadza się również usunięcie nadmiaru skóry i formowanie piersi.

Jak wygląda rekonwalescencja?

Po operacji pacjentka będzie w szpitalu przez 1 lub 2 dni. W tym czasie będą podawane leki przeciwbólowe. Po powrocie do domu konieczne będzie noszenie specjalnego stanika. Szwy zostaną usunięte zazwyczaj po około 2 tygodniach. Pełny efekt zabiegu można zauważyć nawet po roku. Operacja może wywołać szereg powikłań, natomiast stosowanie się do zaleceń lekarza pozwoli ich uniknąć. Wszelkie zalecenia dotyczące zachowania po zabiegu przekaże dr Katarzyna Osipowicz podczas wizyty. Co jakiś czas trzeba się również zgłosić na wizytę kontrolną. Wybór doświadczonego lekarza oznacza pełne bezpieczeństwo podczas zabiegu i pewne efekty.