Balustrady stalowe od zawsze cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Są trwałe, estetyczne, praktyczne, nowoczesne, łatwo je dopasować do ogólnej aranżacji domu. Niestety raz na kilka lat wymagają szczegółowej renowacji. Jak ją przeprowadzić, aby uzyskać estetyczny wygląd, a także sprawić, że będą odporne na uszkodzenia powłoki i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych?
Trudno wyobrazić sobie nowoczesny taras lub balkon, bez odpowiedniego zabezpieczenia, np. w postaci stalowych balustrad. To właśnie one gwarantują bezpieczeństwo użytkowania tarasu i balkonu, zabezpieczają przed niekontrolowanym spadnięciem, uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią.
Myśląc o aranżacji balkonu albo tarasu, zdecydowanie musimy zadbać o to, aby konstrukcja balustrad była stabilna, odporna na przewracanie się, pękanie, ale również na działanie niekorzystnych warunków. Jak wiec odnowić balustradę stalową, aby zachowała swój oryginalny wygląd?
Usuwanie nalotu i luźnych powłok malarskich
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest to, aby skutecznie usunąć wszelkiego rodzaju nalot, który znajduje się na powierzchni balustrad, ogniska korozji, zabrudzenia, a także luźne powłoki malarskie – jednym zdaniem wszystko, co może osłabić nową powłokę malarską.
Można to zrobić przy pomocy szczoteczki drucianej, papieru ściernego, końcówek nakładanych na wiertarkę czy szlifierkę. Można również zastosować środek do usuwania farb.
Odtłuszczenie powłoki
Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie powłoki. Można to zrobić wodą z detergentem, np. mydłem czy domestosem, a także przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej.
Malowanie balustrad
Balustrada może być malowana w sposób tradycyjny, np. z wykorzystaniem pędzla i wałeczka, jak również poprzez natrysk. Kluczowe jest jednak to, aby kupić farbę, która jest odpowiedniej jakości. Główne cechy, na które powinniśmy zwracać uwagę to:
– wydajność farby,
– trwałość koloru,
– przyczepność do podłoża, łatwość aplikacji,
– delikatny zapach,
– siła krycia,
– tworzenie powłoki odpornej na silne nasłonecznienie, deszcz, zmianę warunków atmosferycznych,
– możliwość aplikacji na rdzę.
Nie warto kupować farby, która jest z najniższej półki. Ważne jest również to, aby ściśle stosować się do zaleceń producenta. Wszystkie niezbędne informacje na temat aplikacji farby, można znaleźć w karcie technicznej produktu. Dzięki stosowaniu się do zaleceń producenta, na pewno osiągniemy satysfakcjonujący efekt.